Blechy, Klíšťata, Komáři

9. dubna 2009 v 17:31 | Klárka |  Psí nemoci

Ochranou psů a koček před těmito nebezpečnými parazity chráníme i své zdraví.
Blechy
Zná je asi každý majitel psa nebo kočky, a proto možná mezi lidmi koluje spousta různých mýtů a polopravd. Není pravda, že blechy ze psů a koček nenapadají člověka, naopak, vůbec nejsou v tomto směru vybíravé. Není pravda, že se nacházejí pouze v srsti zvířat, ale naopak, můžeme si jimi v krátké době zamořit celý byt. Není pravda, že zablešení je pouze estetický problém, blechy přenášejí nemoci ohrožující nejen psy a kočky, ale i člověka.
Krev sají jen dospělé blechy, celý vývoj přes vajíčka, larvy a kukly probíhá v prostředí. V případě psů a koček často v domácnosti, v pelíšku, na gauči, křeslech, kobercích, kde se nacházejí také dospělé blechy, které načas opustily svého hostitele a čekají na nového nebo mladé blechy, které se do aktivního života teprve chystají.
Psi a kočky velmi často reagují i na nízký počet blech kožními problémy, které vznikají jako reakce na sliny blech a projevují se tzv. alergií na bleší kousnutí. Srst psů a koček je polámaná, řídká, kůže zhrublá a zčervenalá, projevuje se silná svědivost. Blechy jsou známými přenašeči různých onemocnění. Pozřením blechy dojde k nakažení tasemnicí psí, při sání blechy přenášejí různá virová a bakteriální onemocnění přenosná nejen na zvířata, ale rovněž na člověka.


Klíšťata
Vyskytují se pouze ve volné přírodě. Lidé však mylně předpokládají, že tím jsou míněny lesy a louky vzdálené hustému osídlení. Bohužel se klíšťata běžně nacházejí nejen v parcích, ale stačí jim i malá zahrádka u domu. Riziko klíšťat je hlavně v přenosu nebezpečných infekcí kolujících mezi zvířaty a lidmi. Krev sají všechna stádia - dospělci, larvy i nymfy. Klíšťata vyskytující se u nás jsou trojhostitelská, což znamená, že se musí nasát před každou vývojovou změnou na novém hostiteli. Střídání hostitelů zvyšuje pravděpodobnost infekce různými původci onemocnění. Vrchol výskytu je na jaře v dubnu a květnu a pak na podzim, ale objevuje se celoročně i během mírných zim.
Klíšťata poškozují kůži v místě přisátí, jejich sliny působí na nervový systém hostitele, což se může projevit ospalostí až ochrnutím. Tato reakce je individuální a nemusí souviset s množstvím přisátých klíšťat. Obvykle odezní po odstranění parazitů, ale doporučujeme podpůrnou terapii. Klíšťata včetně našeho nejrozšířenějšího klíštěte obecného přenášejí četné nebezpečné viry, bakterie, např. klíšťovou meningoencefalitidu, boreliózu, anaplazmózu, které jsou známy u lidí, ale které se vyskytují také u psů a koček. Z parazitárních infekcí u nás se může jednat o krevní parazity zejména psů, jejichž přenašečem je naštěstí výhradně piják lužní.

Komáři
Komáři bez problémů úspěšně atakují psy a kočky i přes jejich hustou srst. Obdobně jako u blech a klíšťat, nejde jen o komáří štípance, i když kalamitní výskyt komárů je nesnesitelný, ale především o přenos infekcí. Jejich aktivita trvá obvykle od března do října a vyskytují se v podstatě na celém našem území.
Komáři jsou zároveň nebezpečnými přenašeči virových, bakteriálních a parazitárních infekcí lidí i zvířat - zejména malárie a různých encefalitid a horeček pojmenovaných podle lokality zjištěného výskytu. Od roku 2005 je potvrzen výskyt podkožní a srdeční dirofilariózy (podkožní a srdeční červi) u psů na jižní Moravě. Onemocnění přenášejí komáři, postihuje psy, kočky, fretky, volně žijící šelmy, ale i člověka.
Ochrana proti blechám, klíšťatům a krevsajícímu hmyzu spočívá v pravidelném opakovaném použití účinných prostředků, které přeruší vývojový cyklus blech, usmrtí klíšťata a odpuzují komáry. V rizikovém období roku a při vycestování je nutná zvýšená ochrana zvířat, pečlivá aplikace přípravku v intervalech, které doporučí veterinář pro danou situaci. Blechy, klíšťata a komáři poškozují sáním krve a kožním drážděním přímo hostitele - psy, kočky a člověka, ale nebezpečí spočívá rovněž v přenosu nejrůznějších onemocnění. Je pro nás velmi záludné, že psi a kočky infikovaní například klíšťovou encefalitidou, boreliózou, původcem "nemoci z kočičího škrábnutí" nemají často žádné zdravotní problémy. Slouží však jako rezervoáry patogena pro přenašeče, který pak infikuje vnímavého hostitele - člověka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama