Dog Packing

9. dubna 2009 v 17:16 | Klárka |  Psí sporty

Dog packing je sportem, který se zcela pochopitelně vymezuje pro psy větších plemen, minimální výška psa by měla být alespoň 50 cm, pes musí být zdravý a v dobré fyzické kondici.

Protože se jedná o sport zátěžový, zcela samozřejmě se nehodí pro štěňata ani pro psí seniory. S výcvikem tohoto sportu je vhodné začít teprve tehdy, když pes dosáhne dospělosti a pouze je-li jeho pohybový aparát definitivně vyvinut.

Tak jako psi odedávna tahali lidský náklad na vozech či saních, tak pomáhali lidem nosit jejich břemena i na svých bedrech. Z tohoto důvodu je možné tvrdit, že sport zvaný dog packingje velice starou záležitostí, byť nebyl původně jako sport vůbec provozován.

Staré národy si byly dobře vědomy toho, že pes se v mnohém terénu pohybuje lépe než-li například kůň, ale přesto dokáže unést i velmi těžká břemena. A protože se psi jako nosiči zejména v horském terénu dobře osvědčili, zůstala tato aktivita živá až do dnešních dnů. V českých podmínkám známe dog packingjako doplňkovou sportovní aktivitu, například u turismu.

Dog packingmůže být využíván ale i velice praktickým způsobem jako je nošení nákupů apod. K provozování tohoto sportu potřebujeme nutně speciální psí batoh. Tento speciální batoh by neměl být problém pořídit v obchodě specializovaném na psí potřeby, batohy se vyrábí v typizovaných velikostech. Je ale také možné nechat batoh zhotovit na míru a z vámi vybraného materiálu. Tvar těchto batohů nejvíce připomíná cyklobatohy - úložné prostory jsou na bočních stranách, nahoře a dole jsou popruhy, dole je navíc spona. Batoh by měl být z pevného materiálu, měl by mít ale také dostatek větracích otvorů.


Způsob výcviku dog packingu není nijak přísně vyhraněn, jeho nejpodstatnějším rysem je opět trpělivost. Než je možné začít s dog packingem, měl by pes dobře zvládat základní povely, především chůzi u nohy a přivolání. Jako další krok by mělo následovat přivyknutí psa na batoh - pes bude tuto věc vnímat jako naprosto cizí předmět a připevnění batohu na tělo může vnímat i jako ohrožující. Není proto dobré spěchat a psa nutit. Velice dobré je nasadit batůžek psovi po dostatečně dlouhé procházce, kdy je již unaven. Nedovolte mu, aby se batohu zbavil (válením, otíráním o stromy apod.). Pes by měl zůstat poslušný a respektovat povely, ze strany psovoda je ale nutná trpělivost a slovní podpora psa.

Jakmile si pes na batoh zvykne, začneme mu jej pravidelně nasazovat a společně vyrážet na kratší tratě. Při pohybu si pes opět musí na batoh zvyknout (batoh psa mírně rozšiřuje a pes se tak musí naučit novému prostorovému odhadu). Poslední fází výcviku je vložení zátěže do batohu. Zátěž by neměla překračovat 1/3 celkové hmotnosti psa a vždy je nutné dobře uvážit, jakou zátěž můžeme do batohu dát. Rozhodně by se nemělo jednat o věci snadno rozbitné, ostré, cenné apod. a náklad musíme dobře vyvážit, aby byl po obou stranách přibližně stejně těžký. Zátěž by neměla mít tvrdé nebo ostré hrany (může dojít ke vzniku bolestivých otlaků až odřenin) a stejně tak musíme její jednotlivé části dobře zabezpečit proti pohybu a samovolnému přemisťování.

Dog Packingbychom měli začít trénovat na krátkých tratích, které můžeme postupně prodlužovat, nebo můžeme časem volit složitější a náročnější terén. Vždy však musíme mít na paměti, že pes se zátěží je náchylnější k přehřátí a dehydrataci organismu. Z toho důvodu bychom nikdy neměli přeceňovat síly našeho čtyřnohého přítele a vždy bychom také měli mít po ruce dostatek vody a misku na pití.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama