Tanec se psem

9. dubna 2009 v 17:26 | Klárka |  Psí sportyVýhodou Musical Canine Freestylu je bezpochyby fakt, že tento sport není prioritně určen pro konkrétní plemena a není stanovena ani žádná směrodatná velikost psích účastníků. Díky tomu je tento sport velice oblíbený, protože šanci uspět má prakticky každý.Výcvik Musical Canine Freestyle není fyzicky náročný pro psa ani pro psovoda, jedná se spíše o dlouhodobou a trpělivou práci.
Za nejpravděpodobnějšího zakladatele Musical Canine Freestyleje nejčastěji považován muž jménem John Gilbert. Tento Angličan se zabýval převedením základních psích cviků do esteticky zvládnutého celku. Díky tomu se v průběhu 90. let minulého století začal Musical Canine Freestylešířit Evropou a později i dále. Vznikla dokonce mezinárodní organizace zaměřená na tanec se psem (WCFO), která stanovila přesná pravidla soutěží v Musical Canine Freestyle.

Zájem o Musical Canine Freestyleneminul samozřejmě ani Českou republiku - v současné době se u nás koná celkem několik soutěží v tanci se psem. Nejvyšším možným úspěchem soutěžících je ale určitě umístění na mistrovství ČR v Musical Canine Freestyle. Všechny tyto akce zaštiťuje na našem území tzv. KTP ČR - tedy Klub tance se psem České republiky.
Účastníci si mohou předem zvolit, jakého závodu se chtějí účastnit - z hlediska psovodů je rozlišována kategorie začátečník, dítě, dospělý, zdravotně postižený apod.. Z hlediska psů je možné volit mezi stylem heelwork (přísnější a umírněnější verze tance se psem) a free style(mnohem volněji koncipovaný tanec se psem). V každém případě je však třeba zvládnout základní prvky, které jsou pro účast v závodech povinné: chůze u nohy, otočka, obíhání, couvání a tanec na dálku. Porota závodů v Musical Canine Freestyluje v České republice vždy tříčlenná.
Důležitým kritériem by pro každého zájemce o tento sport měl být zdravotní stav psa a také jeho povahové vlastnosti. Musical Canine Freestyleje sportem, při kterém se pes setká se spoustou cizích psů a neznámých lidí, takže je důležité, aby pes nejevil známky agresivity, nervozity nebo bázlivosti. Za nejlepší kandidáty jsou považování psi, kteří jsou hraví a temperamentní, ale jsou schopní spolupráce s psovodem a mají za sebou výcvik základních poslušností. Tyto znalosti ulehčí budoucí nácvik tanečních sestav.
Přesto není nikdy předem jisté, jak bude pes reagovat na velké množství lidí, na nečekanou pozornost, hluk, potlesk apod.
Výcvik Musical Canine Freestyle není fyzicky náročný pro psa ani pro psovoda, jedná se spíše o dlouhodobou a trpělivou práci. Důležité je zvolit klidné místo nácviku, kde psa nebude nic rušit a odvádět jeho pozornost. Dále je možné vydat se dvěma různými směry:
vybrat hudbu a následně hledat pohybové vyjádření
nejprve poskládat sestavu a dodatečně najít vhodnou melodii

Hudba by neměla být příliš pomalá, ale určitě ne ani rychlá a nepříjemně hlučná. Součástí hudby by neměl být zpěva celková délka by se měla pohybovat v rozmezí zhruba 2 - 5 minut. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je nutné sestavu rozdělit na jednotlivé dílčí cviky, které se pes musí dobře naučit. Teprve když je zvládá zcela rutinně, je možné seskládat je do jednoho celku a pomalu přidávat hudbu a sladit pohyb s rytmem skladby.
Pes se učí jako ve všech ostatních disciplínách s pomocí pamlsků - zpočátku je dobré donutit psa k neustálému sledování vašich rukou a pohybů právě pomocí pamlsků, později je používejte již jen jako odměnu za správné provedení.
Vyžaduje hodně trpělivosti, hodně práce a času. Rozhodně ale přináší zajímavé výsledky a vede k velkému sblížení mezi psovodem a psem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama