Zubní kaz a zánět dásní

9. dubna 2009 v 17:48 | Klárka |  Psí nemoci
Dnes umíme napravit téměř všechno, u psa bohužel v narkóze. A ne rovnátka, ale čistota dodá našemu psovi krásný úsměv.
Zubní kaz
Mezi nejběžnější stomatologické problémy psů patří zubní kaz a zánět dásní. Příčinou zubního kazu může být i nedostatečný vývoj skloviny, její abraze neboli otěr a poruchy metabolismu nebo žláz s vnitřní sekrecí, ale často je na vině zubní plak, který se vytvoří na povrchu zubu ze zbytků krmiva, mucinu, epiteliálních buněk z dutiny ústní ap. Vzájemným působením pak vznikají organické kyseliny, které se zúčastňují rozkladných procesů a spolu s enzymy rozpouštějí a poškozují sklovinu.

Zubní kaz se projeví nadměrným zápachem z dutiny ústní a někdy menší chutí k jídlu, i když psi mají snížený práh bolestivosti a dokonce i při velmi silném zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu. Včas neodhalený a neodstraněný zubní kaz způsobí rozklad zuboviny a zub vypadne, často s dalšími následnými problémy. Poškozenou sklovinou se totiž do těla dostávají bakterie, které infikují nejen postižené místo, může dojít i k předčasné ztrátě okolních zubů.

Zánět dásní
Na rozdíl od zubního kazu jsou záněty dásní rozšířeným problémem. Zubní plak navíc po čase vápenatí a v kombinaci se zbytky potravy vytváří zubní kámen. Ten je nejen dalším zdrojem zápachu z tlamy zvířete, ale také způsobuje tlak na lem dásně, čímž odhaluje krčky zubů. S postupujícím množstvím zubního kamene se odhaluje stále větší plocha, jsou odkrývány i další kořeny zubů a vzniká paradentóza.
Prvotní nepříjemností pro psa je zvýšená citlivost zubních krčků. Odhalené kořeny jsou další možností, kudy se do těla přímo dostávají bakterie, infikující dáseň i část zubu nechráněnou sklovinou. Neléčený zánět se dostává krevním oběhem do celého těla a může postihnout kterýkoliv orgán, především srdce, játra a ledviny.
Mírný zánět v první fázi rozpoznáme i laicky podle zanícených a oteklých okrajů dásní přiléhajících k zubu pokrytému plakem. Při střední, druhé fázi už je oteklá celá dáseň, pes pociťuje bolest a my zápach. Těžký zánět se projevuje třešňově červenou barvou a krvácivostí, jsou patrná ložiska zánětu i zubní kámen. Bolest ovlivňuje i přijímání potravy, dech je trvale zapáchající. Pokud pomineme i tuto fázi, nevyhnutelně dojde k chronickému zánětu okostice (vazivová blána kryjící kost), odkud se bakterie šíří celým tělem a ohrožují život psa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama