Psí nemoci

Zubní kaz a zánět dásní

9. dubna 2009 v 17:48 | Klárka
Dnes umíme napravit téměř všechno, u psa bohužel v narkóze. A ne rovnátka, ale čistota dodá našemu psovi krásný úsměv.
Zubní kaz
Mezi nejběžnější stomatologické problémy psů patří zubní kaz a zánět dásní. Příčinou zubního kazu může být i nedostatečný vývoj skloviny, její abraze neboli otěr a poruchy metabolismu nebo žláz s vnitřní sekrecí, ale často je na vině zubní plak, který se vytvoří na povrchu zubu ze zbytků krmiva, mucinu, epiteliálních buněk z dutiny ústní ap. Vzájemným působením pak vznikají organické kyseliny, které se zúčastňují rozkladných procesů a spolu s enzymy rozpouštějí a poškozují sklovinu.

Alergie

9. dubna 2009 v 17:45 | Klárka

Alergie je jednou z nejčastějších psích potíží. Pokud se váš pes škrábe, nejprve zkontrolujte, zda nemá blechy, a pokud žádné nenajdete, jedná se pravděpodobně o alergii.
Příznaky
olizování a kousání tlapek
zčervenalé podpažní jamky, slabiny a meziprstí
tření si čenichu o okolí
svědění a drbání se
kopřivka

Alergeny
pyl
seno
plísně
roztoči v prachu
traviny
různé potraviny nebo čistící a prací prostředky
Alergeny jsou u psů obdobné jako u lidí.

Alergiemůže být pouze sezónní záležitostí (např. alergie na pyly), ale může se vyskytovat i celoročně (například alergie na prach). U štěňat je alergie neobvyklá, protože reakce na alergen se u psů vyvíjí okolo jednoho roku.

Blechy, Klíšťata, Komáři

9. dubna 2009 v 17:31 | Klárka

Ochranou psů a koček před těmito nebezpečnými parazity chráníme i své zdraví.
Blechy
Zná je asi každý majitel psa nebo kočky, a proto možná mezi lidmi koluje spousta různých mýtů a polopravd. Není pravda, že blechy ze psů a koček nenapadají člověka, naopak, vůbec nejsou v tomto směru vybíravé. Není pravda, že se nacházejí pouze v srsti zvířat, ale naopak, můžeme si jimi v krátké době zamořit celý byt. Není pravda, že zablešení je pouze estetický problém, blechy přenášejí nemoci ohrožující nejen psy a kočky, ale i člověka.
Krev sají jen dospělé blechy, celý vývoj přes vajíčka, larvy a kukly probíhá v prostředí. V případě psů a koček často v domácnosti, v pelíšku, na gauči, křeslech, kobercích, kde se nacházejí také dospělé blechy, které načas opustily svého hostitele a čekají na nového nebo mladé blechy, které se do aktivního života teprve chystají.
Psi a kočky velmi často reagují i na nízký počet blech kožními problémy, které vznikají jako reakce na sliny blech a projevují se tzv. alergií na bleší kousnutí. Srst psů a koček je polámaná, řídká, kůže zhrublá a zčervenalá, projevuje se silná svědivost. Blechy jsou známými přenašeči různých onemocnění. Pozřením blechy dojde k nakažení tasemnicí psí, při sání blechy přenášejí různá virová a bakteriální onemocnění přenosná nejen na zvířata, ale rovněž na člověka.
 
 

Reklama